Hurtownia akumulatorów Opole

Hurtownia akumulatorów oferuje markowe akumulatory w atrakcyjnej cenie

Akumulatory marek:
Zap Batteries, Centra, Varta, Sznajder, Jenox, Bosch, Akom, Unistart, Banner, Crown, Exide, Moll, Optima, Trojan, Yuasa.

Akumulatory dowozimy oraz montujemy w cenie zakupu. Obszar naszej działalności sięga województwa opolskiego (tj. Opole, Kędzierzyn-Koźle, Strzelce Opolskie, Krapkowice).

Zadzwoń i sprawdź ceny naszych akumulatorów.

tel. 796 468 751

 

akumulatory opole

 Krótka historia pięknego miasta Opole

Krótka historia Opola

Na nizinie nad Odrą po jej północno-wschodniej stronie leży prastare śląskie miasto, dawna stolica słowiańskiego plemiennego państwa Opolan - chodzi oczywiście o Opole. Należy wiedzieć, że ten średniowieczny gród został wymieniony w „Geografie Bawarskim” („Zapisce karolińskiej”) - dokumencie z połowy IX wieku. Podobnie jak w wielu innych przypadkach, zaczątkiem miasta był drewniano-ziemny gród umiejscowiony na północnym cyplu odrzańskiej wyspy Pasieka, na tak zwanym Ostrówku (rejon dzisiejszej ulicy Ostrówek).

Kiedy będziemy w Opolu, warto odwiedzić takie oto obiekty (miejsca):

1). Katedra Podwyższenia Krzyża Świętego - należy wiedzieć, że najwyższą budowlą na opolskiej starówce jest katedra Podwyższenia Krzyża Świętego. Należy wiedzieć, że katedra ta powstała na przełomie XIII i XIX wieku w miejscu wcześniejszej świątyni ufundowanej prawdopodobnie przez Bolesława Chrobrego. Fasadę budowli flankują dwie 73-metrowe wieże. W zewnętrzne ściany wmurowano żeliwne płyty nagrobne rodu Oppersdorffów, i są to najstarsze zabytki tego typu na Śląsku. Główne wejście prowadzi przez drzwi z brązu, które są dziełem rzeźbiarza Adolfa Panitza z 1997 roku - przedstawiono na nich sceny związane z historią miasta. Katedra jest trójnawową budowlą zwieńczoną gwiaździstym sklepieniem. W barokowym ołtarzu zwracają uwagę figury św. Piotra i Pawła, a także obraz ze sceną Ukrzyżowania. Barokowe są również ołtarze św. Urbana i św. Józefa w nawach bocznych. W prawej nawie umieszczono łaskami słynący obraz Matki Boskiej Piekarskiej oraz piękny tryptyk  w stylu późnego gotyku. W kaplicy Piastowskiej wzrok przyciąga renesansowa płyta nagrobna Jana II Dobrego, ostatniego z linii Piastów opolskich. Na uwagę zasługuje także kamienna chrzcielnica z herbami Opola i księstwa opolsko-raciborskiego.

2). Kościół Trójcy Świętej - w pobliżu opolskiego rynku wznosi się kościół Trójcy Świętej. Stanął on przy klasztorze franciszkańskim w połowie XIV wieku na miejsce wcześniejszej świątyni zniszczonej w pożarze w 1307 roku. Przez kilka wieków chowano tu Piastów opolskich. Wewnątrz na szczególną uwagę zasługuje gotycka kaplica św. Anny na wprost wejścia. Nakrywa ją piękne gwiaździste sklepienie. Na jednym ze zworników umieszczono piastowskiego orła. W kaplicy mieszczą się książęce sarkofagi, a na ścianie widnieje drzewo genealogiczne Piastów opolskich. Interesujący drewniany tryptyk św. Anny ma gotycki wygląd, ale powstał w 1958 roku. Pod kościołem znajduje się krypta - miejsce spoczynku ośmiu książąt i pięciu księżnych opolskich. Na ścianach i sklepieniu zachowały się fragmenty cennej średniowiecznej polichromii. W kościelnych krużgankach możemy podziwiać oryginalne gotyckie rzeźby.

3). Wieża Piastowska - na wyspie Pasiece pomiędzy ramionami Odry już w IX wieku istniał gród Opolan. W XII wieku w pobliżu osady zbudowano zamek obronny. Został zburzony przez Niemców w latach 30-tych XX wieku i obecnie na jego miejscu stoi gmach Urzędu Wojewódzkiego. Pamiątką po średniowiecznej warowni jest cylindryczna Wieża Piastowska. Jej charakterystyczną sylwetkę zna chyba większość Polaków, gdyż stanowi ona tło dla amfiteatru, gdzie każdego roku odbywa się festiwal polskiej piosenki.

4). Muzeum Wsi Opolskiej - w Bierkowicach, dzielnicy przy drodze wyjazdowej w kierunku Wrocławia, znajduje się skansen liczący grubo ponad 30 lat. Przeniesiono tu i odbudowano wiele ciekawych przykładów architektury wiejskiej powstałych w okresie XVII-XIX wieku. Jedną z najciekawszych budowli jest spichlerz folwarczny ze Sławęcic z przełomu XVIII i XIX wieku. Warto zobaczyć także chałupy, kościół, wiatrak, młyn i kuźnię. Na szczególną uwagę zasługuje zbiór chłopskich epitafiów.